Finanční gramotnost

Význam peněz a co to vlastně peníze jsou?

Na počátku řízení a zacházení s penězi je důležité uvědomit co jsou to vlastně peníze, jakou mají funkci a co nám umožňují.

Jsou měnou nebo prostředkem směny? Měnou se rozumí pouze státem uznané statky na daném státním území. Tedy v ČR je zákonnou měnou Česká koruna. Ovšem pro význam prostředku směny budeme muset začít hluboko v historii.

Barter (směnný obchod)
Představuje obyčejnou směnu statku za statek. Každý měl něco a něco jiného potřeboval. Proto docházelo k výměně svých statků za statky jiné. Kupříkladu jeden nabízel 1 krávu a chtěl za to 100 kg obilí. Ovšem postupem času začala převládat jakási nedocenitelnost statků. Už i v dobách minulých měla většina potřebu za co nejméně získat co nejvíce, tudíž směnný obchod přestával být efektivní a atraktivní z hlediska špatně odhadnutelné hodnoty statku.

Drahé kovy
Už v době barteru si lidé uvědomovali vzácnosti drahých kovů a tak je začali využívat i v obchodě. Místo krávy či obilí si obchodníci řekli určité množství kovu (zlato, stříbro). Zde se objevuje nová výhoda a to možnost koupě i přesto, že obchodník nic nevlastní. Tedy kromě kovů. Jejich vlastnictví umožňovalo nakoupit potřebné zboží aniž by bylo nutné cokoliv fyzicky vlastnit.

Ulehčení kapse
Jak obchodníci bohatli, drahých kovů přibývalo, což mohlo být fajn, ale jaksi se jejich přenositelnost stávala nepraktickou pro jejich váhu. Při obchodních cestách bylo zapotřebí vozíku, což povoz zpomalovalo, ale hlavně bylo živnou půdou pro zloděje a lupiče. Z tohoto důvodu byla uvedena na trh papírová podoba. Místo jedné těžké zlaté cihličky bylo v kapse pár lehoučkých papírků, pohodlně umístěných v kapse či tajně ukryté před zloději.

Zlatý standard
Nicméně tyto papírky byly kryty zlatem, to znamená, že množství papírových peněz odpovídalo množství dostupného zlata. Pokud bylo potřeba vytisknout další papírky, muselo se také vytěžit adekvátní množství zlata. Tato provázanost je označována jako Zlatý standard. Jistě jste si povšimli, že namísto drahých kovů se přešlo pouze ke zlatu. Ano zlato bylo vždy bráno, jako uchovatel hodnoty a v podstatě mnohými obchodníky a finančníky uznáváno dodnes.

Zrušení Zlatého standardu
V roce 1971 USA zrušilo vazbu peněz na zlato,což znamená jejich tisknutí dle libosti. Jelikož na Americký dolar bylo navázáno mnoho dalších světových měn, pak tento zlatý standard padl téměř vě všech státech světa.

Peníze dnes
V dnešní podobě pak známe formu hotovostní a bezhotovostní. Na hotovostní si můžeme sáhnout, nosíme je v peněžence a vydáváme při směně statků. Mývají ochranné prvky pro znemožnění falšování a většinou každá měna má své vlastní ochranné prvky. Bezhotovostní pak představují způsob obchodu ve formě jedniček a nul. Tedy už je ani v oné peněžence nemáme. Jsou na bankovním účtě reprezentovány číslem, které zjistíte prostřednictvím internetové aplikace. Vlastně se ke svým penězům musíme před vlastním použitím připojit. Další výhled do budoucna je směřován k postupnému zrušení hotovostních peněz a využívání bezhotovostních.

Na závěr
Zjistili jsme, že peníze jsou především prostředkem směny. Penězmi může být cokoliv na čem se lidé (vláda) dohodnou a bude obecně přijímáno. Může to být klidně i kůrka od chleba. Proč ne? Pokud naleznete někoho, kdo bude věřit, že za tuto kůrku dostane zboží od někoho jiného, pak se stává také penězmi. Tím se dostáváme k celé podstatě fungování peněz a tím je důvěra. Všichni účastníci peněžního systému věří tomu, že za tyto papírky něco dostanou.