Finanční gramotnost

Financování jednorázových výdajů z rozpočtu

Jednorázové výdaje jsou takové, které stačí zaplatit jednou a pravidelně se neopakují. Lze je rozdělit na:

Očekávané výdaje:
Zahrnují položky, o kterých předem víme, že nastanou anebo je sami dobrovolně plánujeme, např. dovolená, koupě auta, pračky, televize apod. Takovýto výdaj je dobré řešit spořením či přebytkem z rezerv. To znamená každý měsíc si odložit určitou částku a po daném časovém rámci budeme mít naspořené prostředky. Výhodou je, že nepotřebujeme žádný úvěr, který jednak výslednou sumu navýší a navíc se vystavujeme riziku nesplácení třeba při ztrátě zaměstnání. Pokud nemáte dostatečně vysoké příjmy a rezervu, pak se obecně nedoporučuje spotřební věci financovat úvěrem.

Neočekávané výdaje:
Předem nelze určit, kdy nastanou. Jedná se například o poruchu ledničky, pračky, auta apod. Zde by měly přijít na řadu rezervy, což je vlastně celý jejich smysl. Pokrýt neočekávané výdaje, případně nepříznivou situaci.

Jednou z dalších forem financování jednorázových výdajů může být leasing. Sice jsem v textu výše razil doporučení nefinancovat úvěrem, ovšem třeba koupě automobilu je samozřejmě výdaj vysoký a než se na něj našetří, nějakou dobu to potrvá. Před samotnou koupí je ale dobré zvážit, je-li opravdu tato koupě nutná, a jestli provozní výdaje nebudou zbytečně zatěžovat finance domácnosti.

V případě že jsme o koupi rozhodnuti, pak jistě není od cesty analyzovat vliv splátek na příjmy, výdaje a celkový domácí rozpočet.

Dalším způsobem financování může být získání dalšího příjmu. Kupříkladu vcelku běžné jsou u učitelů. K plnému úvazku si vezmou pár hodin na jiné škole, čímž si mírně navýší příjem za tu samou práci, ale pro někoho jiného. Z těchto peněz “navíc” si pak může dopřát třeba zaslouženou dovolenou, udělat si radost novou televizí či třeba investovat.