Finanční gramotnost

Bezhotovostní možnosti placení (pokračování)

Postup zpracování bezhotovostního převodu peněz:
1) Plátce učiní příkaz k platbě (jednorázový, hromadný apod.)
2) Banka plátce strhne klientovi peníze z účtu
3) Proběhne převod peněz z banky plátce bance příjemce a ta připíše prostředky na účet
4) Příjemce dostane oznámení od své banky o přijaté platbě
5) Plátce obdrží informaci o odeslané platbě, což značí úspěšné provedení platby

Jedním z usnadňujících nástrojů bezhotovostního placení je tzv. inkaso. Doteď jsme se vlastně dozvídali o formách, kdy plátce musel zadat platbu a čekat na provedení. Inkasní platba je svolení vzít si peníze bez naší aktivity, například platba za internet. Zní to asi děsivě, že si někdo může vzít peníze z našeho účtu, ale nebojte, vše probíhá legálně a dohledatelně.

Pokud vytvoříme trvalý příkaz, bude se odesílat pouze konkrétní částka a pokud dojde k její změně, je třeba aktivně tuto změnu provést. U inkasa se spíše počítá s tím, že částka se bude měnit a proto dáváme svolení, abychom nemuseli s každou změnou měnit příkaz. Tak například poskytovatel internetu zašle fakturu na určitou částku, Vy si nastavíte maximální částku, jakou Vám může poskytovatel strhnout. No a třeba rok si bude strhávat 500 Kč, pak si přiberete služby a bude si brát např. 600 Kč. Nemusíte dělat žádné změny.

Podívejme se podrobněji:
1) Plátce vydá povolení své bance k inkasu, komu má banka Vaše peníze vydat
2) Příjemce musí obdržet toto povolení prostřednictvím Vaší i své banky
3) Příjemce požádá o částku, která se strhne z Vašeho účtu
4) Po provedení převodu se příjemci prostředky připíší na účet
5) Příjemce obdrží potvrzení o provedení inkasní platby a tím je transakce úspěšně ukončena

Další možností placení je Sdružené Inkasní Platby Obyvatelstva, zkráceně SIPO. Jedná se o doklad, který je možné zřídit na poště a umožňuje více plateb zaplatit jediným příkazem. Místo toho abychom zadali a platili pět příkazů, tak tyto platby sdružíme a jednou souhrnnou částkou zaplatíme. Pošta se pak postará, aby správná částka přišla správnému příjemci. Zaplatit takto můžete třeba internet, stavební spoření, zálohy atd. SIPO lze platit i elektronickou formou probíhající na principu inkasa. Obdržíte doklad o platbě, příslušná částka je Vám stržena a pošta rozdistribuuje Vaše peníze příjemcům.

Platební karty
Poslední možností bezhotovostního styku jsou platební karty, které dostanete povětšinou automaticky ke svému bankovnímu účtu. Platební karty představují karty, se kterými lze platit a záleží na formě peněz na této kartě. Z toho důvodu rozdělujeme platební karty na debetní a kreditní, jež bohužel mnoho lidí zaměňuje.

Debetní karta
Je taková, kterou dostanete k běžnému či spořícímu účtu. Začínáte na nule, vložíte prostředky, částka na kartě se navýší, po platbě opět sníží. Pohybujete se tedy pouze v plusových hodnotách. K debetním kartám se dává i kontokorentní úvěr, který umožní jít do mínusu a následně je třeba vypůjčenou sumu dle stanovených podmínek zaplatit.

Kreditní karta
Na kartě nemáte žádné prostředky, začínáte také na nule, ale žádné peníze nevkládáte, pouze nakupujete. Tímto nákupem se strhne částka a nabíhá úrok z půjčky. Ano, kreditní karta je vlastně úvěrový produkt. Výhodou je, že po zahájení půjčky běží tzv. bezúročné období, většinou 55 dní, kdy můžete částku splatit bez jakýchkoliv sankcí a poplatků. Nevrátíte-li peníze během tohoto období, pak nabíhají úroky a sankce, ovšem ty bývají nezanedbatelné, proto kreditní karta může být dobrým sluhou, ale velice špatným pánem. Pokud máte adekvátní příjem, pak se kreditka jistě osvědčí, jelikož můžete nakoupit teď, ale splácet ze dvou dalších výplat. Ovšem pokud máte výplatu malou či žádnou, pak je to cesta do pekel, cesta k vytloukání dluhu úvěrem a nakonec i exekuci.